Częściowa ratalna spłata zadłużenia
Długi sprzed ogłoszenia upadłości w pierwszej kolejności spłacane są ze środków uzyskanych ze sprzedaży majątku dłużnika. Jeżeli uzyskana suma nie wystarczy na pokrycie długów, sąd może ustalić spłatę części długów w ratach w ramach maksymalnie 3 letniego planu spłaty, w którym wysokość miesięcznych rat uzależniona jest od możliwości finansowych i sytuacji osobistej dłużnika. W praktyce oznacza to, że wysokość rat ustalana jest na podstawie aktualnych możliwości finansowych dłużnika a spłata wszystkich rat nie pokryje całej sumy zobowiązań, które są następnie przez sąd umarzane.
Całkowite oddłużenie
Niespłacone w toku postępowania upadłościowego długi, po wykonaniu planu spłaty, podlegają umorzeniu na podstawie postanowienia sądu. Sąd może również umorzyć długi bez ustalania planu spłaty, jeżeli osobista sytuacja dłużnika w oczywisty sposób wskazuje, że nie byłby on zdolny do jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty.
Wstrzymanie naliczania odsetek
Ogólną zasadą jest, że w postępowaniu upadłościowym odsetki naliczane są za okres do dnia ogłoszenia upadłości (z pewnymi wyjątkami) a co za tym idzie po ogłoszeniu upadłości zadłużenie przestaje rosnąć.
Zawieszenie i umorzenie postępowań egzekucyjnych
Po ogłoszeniu upadłości z mocy prawa zawieszeniu podlegają wszystkie postępowania egzekucyjne skierowane do majątku dłużnika a po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości postępowania te zostają umorzone. Wierzyciele mogą dochodzić swoich zobowiązań tylko w ramach postępowania upadłościowego bez możliwości prowadzenia odrębnych postępowań egzekucyjnych. Zamiast kilku komorników pojawia się jeden syndyk, który w praktyce reprezentuje upadłego przed jego wierzycielami.
Możliwość uzyskania kwoty na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych
W przypadku gdy do masy upadłości wejdzie lokal mieszkalny lub dom w którym mieszka dłużnik, możliwe jest wydzielenie z sumy uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości, kwoty na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych dłużnika i jego rodziny w wysokości odpowiadającej przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego w okolicy za okres od 12 do 24 miesięcy. To nowe rozwiązanie, które nie jest przewidziane w przypadku sprzedaży nieruchomości przez komornika, który zabiera całą uzyskaną kwotę. Dzięki takiemu rozwiązaniu dłużnik ma możliwość uzyskania środków na wynajęcie mieszkania dla siebie i rodziny.
Spokój
Możliwość unormowania swojej sytuacji majątkowej i realna szansa na wyjście z zadłużenia. Kończą się postępowania egzekucyjne prowadzone przez komorników oraz nieustające telefony i pisma od firm windykacyjnych.
Kumulacja postępowań
Pamiętaj o kumulacji postępowań egzekucyjnych i windykacyjnych w jednym postępowaniu upadłościowym. Nawet najgorszy syndyk jest lepszy niż kilku komorników i windykatorów na raz.
Indywidualna oferta
Kontakt – bezpłatne konsultacje
Bartosz Raczyński – Licencjonowany doradca upadłości konsumenckiej
tel. (+48) 509 75 90 95
email. raczynski@sanacjafirmy.pl
biuro: ul. Św. Wojciecha 16/4, Szczecin